top of page

 

vánoční strom

 

 

Vánoční stromeček nebyl vždy symbolem Vánoc. Původně byl spojován s předkřesťanskou lidovou tradicí a kultem stálezeleného stromu. Údajně se ve starém Římě zdobily stromy kovovými prvky u příležitosti Saturna.

V mnoha kulturách je strom, zejména jehličnatý strom, považován za symbol života a znovuzrození, vytrvalosti a plodnosti. Jako vánoční strom se objevil v 16. století, ale pravděpodobně se již dříve objevil jako "strom dobra a zla" v mystériích Adama a Evy o Štědrém večeru.

Tradice vánočních stromků se zrodila v Alsasku, kde se stromky umisťovaly a zdobily papírovými ozdobami a jablky (odkaz na rajský strom). Velkým zastáncem tohoto zvyku byl Martin Luther, který doporučil trávit dovolenou v soukromí domova. Vánoční stromky se tak rychle staly populárními v protestantském Německu.

O něco později tento zvyk převzala katolická církev a rozšířila jej v zemích severní a střední Evropy.

V devatenáctém století se vánoční stromek dostal do Anglie a Francie a poté do zemí jižní Evropy. Od té doby je nejuznávanějším symbolem Vánoc.

0

Na přelomu 18. a 19. století byl (během dělení) přesunut německými protestanty do Polska a zpočátku se vyskytoval pouze ve městech. Právě odtud se tento zvyk rozšířil na venkov, většinou nahradil tradiční polský ornament, kterým byla podłaźniczka, a nahradil mnohem starší, slovanský zvyk (známý z oslav svátku páření) zdobení snopu obilí, tzv. Diduch

Staré, tradiční vánoční ozdoby byly cukroví, perníčky (často pečené ve tvaru srdce), ořechy, drobné, červené, t. zv. Nebeská jablíčka, ozdoby vyráběné ručně v adventním čase, z hedvábného papíru, barevných papírů, peří, vyfouknutá vajíčka, sláma a stébla trávy, klasy obilnin atd. Na Štědrý den se na větvích zapalovaly svíčky a tzv. svíčky. prskavky. V dnešní době se v závislosti na zemi oblékají různě. Vánoční stromeček zdobí cetky, bonbóny, papírové ozdoby (jako dříve), stříbrné a zlaté andělské vlasy. Ve většině zemí stromeček na Štědrý den obléká celá rodina společně. V zemích ovlivněných anglickými a americkými tradicemi se strom obléká dříve.

Důležitou roli na vánočním stromečku hrají i světýlka. Jejich tradice sahá až do 17. století – tehdy jejich roli hrály svíčky. Elektrické lampy, které používáme dodnes  vytvořil v roce 1882 Edward Johanson, jeden z asistentů Thomase Edisona.

V Itálii se vánoční strom obléká již 8. prosince, na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie. Zdobí ji kromě světoznámých cetek také zlacené šišky, malé panenky a barevné vlaječky.

Příběh Santa Clause

 

Všichni známe Ježíška jako pohádkovou postavu břichatého dědečka v červené bundě, s obrovským šedým plnovousem a pytlem plným dárků. Santa Claus je však autentická postava.

Narodil se po dlouhých modlitbách bohatých rodičů kolem roku 270 ve městě Patara v Lykii (dnes v Turecku). Od dětství se vyznačoval nejen svou zbožností, ale také citlivostí k neštěstí svých bližních. Po smrti svých rodičů se ochotně dělil o své značné jmění s potřebnými. Stal se biskupem v Mira (nyní Demre) v Lykii a získal si srdce věřících nejen pastorační horlivostí, ale také péčí.

Zázraky, které vykonal, mu přinesly velkou slávu.

Když císař Konstantin I. odsoudil tři mladé muže z Myry k smrti za menší přestupek, sv. Mikuláš šel osobně do Konstantinopole, aby požádal o odpuštění pro své věrné. Jindy svou modlitbou zachránil rybáře během bouře. Proto je také patronem námořníků a rybářů. Během moru, který zasáhl i jeho části, sloužil nemocným s nasazením vlastního života. Legenda říká, že sv. Nicholas vzkřísil tři lidi zavražděné hoteliérem za to, že mu nebyli schopni zaplatit. Existuje příběh o třech nespravedlivě uvězněných důstojnících propuštěných na jeho přímluvu.

Jedna legenda říká, že muž, který upadl do chudoby, se rozhodl prodat své tři dcery do nevěstince. Když se to biskup dozvěděl, hodil v noci komínem tři měšce peněz. Padly do punčoch a bot, které tyto dcery položily ke krbu, aby je vysušily. Proto je v některých zemích zvykem vystavovat boty nebo ponožky jako dárky.

Dnes, pokud někdo nemá krb, Ježíšek mlčky zasouvá dárky pod polštář.

Svatý Mikuláš po mnoha letech požehnané vlády zemřel 6. prosince 345 nebo 352. Jeho tělo bylo pohřbeno v Miru, odkud bylo o více než tisíc let později převezeno do Bari - italského města v jižní Itálii. Hrobka byla na jeho počest umístěna v bazilice a vysvěcena papežem Urbanem II.

Biskupská dobrota přetrvala ve vzpomínkách lidí, o čemž svědčí zvyk oblékat se do sv. Santa Claus a dávání dárků dětem.

Santa Claus je dnes pohádková postava – milý tlouštík s bílým plnovousem žijící v Laponsku, oblečený v červeném oblečku. Během vánočního období rozváží se skupinou skřítků dárky dětem na saních tažených sobím spřežením.

V povědomí mnoha lidí nahradila obraz biskupa a stala se symbolem Hvězdy.

V byzantské tradici je jeho protějškem svatý Basil, který 1. ledna rozdává dárky dětem. V Rusku a sousedních zemích jsou populární dědeček Frost a Snowflake.

V Polsku se Den svatého Mikuláše tradičně slaví 6. prosince jako vzpomínka na svatého Mikuláše – biskupa z Miry. Toho dne ráno najdou děti, které byly po celý rok zdvořilé, malé dárky schované pod polštářem nebo v ponožce.

bottom of page