vianočný stromček
Vianočný stromček nebol vždy symbolom Vianoc. Pôvodne sa spájal s predkresťanskou ľudovou tradíciou a kultom vždyzeleného stromu. Zrejme v starovekom Ríme sa pri príležitosti sviatku Saturna zdobili stromy kovovými prvkami.
V mnohých kultúrach je strom, najmä ihličnan, považovaný za symbol života a znovuzrodenia, trvanlivosti a plodnosti. Ako vianočný stromček sa objavil v 16. storočí, ale pravdepodobne skôr ako rajský „strom dobra a zla“ v tajomstvách Adama a Evy, inscenovaných na Štedrý večer.
Tradícia vianočných stromčekov sa zrodila v Alsasku, kde sa stromčeky umiestňovali a zdobili papierovými ozdobami a jablkami (odkaz na rajský strom). Veľkým zástancom tohto zvyku bol Martin Luther, ktorý odporúčal tráviť Vianoce doma. Vianočné stromčeky sa rýchlo stali populárnymi v protestantskom Nemecku.
O niečo neskôr tento zvyk prevzala katolícka cirkev a rozšírila ho v krajinách severnej a strednej Európy.
V devätnástom storočí sa vianočný stromček dostal do Anglicka a Francúzska a potom do krajín južnej Európy. Odvtedy je najznámejším symbolom Vianoc.
0
Do Poľska ho priniesli nemeckí protestanti na prelome 18. a 19. storočia (v období rozdelenia) a najskôr sa vyskytoval len v mestách. Odtiaľ sa tento zvyk presunul na vidiek, pričom väčšinou vytlačil tradičný poľský ornament, ktorým bola podłaźniczka, a nahradil oveľa starší, slovanský zvyk (známy z oslavy Svadobnej hostiny) zdobenia snopu obilia, nazývaného Diduch.
Staré, tradičné vianočné ozdoby boli koláčiky, perníky (často pečené v tvare srdiečok), oriešky, malé, červené tzv. nebeské jabĺčka, ručne vyrábané ozdoby z hodvábneho papiera, farebné papiere, pierka, vaječné škrupiny, slama a steblá trávy, obilné klasy a pod.. Na štedrovečerný večer sa zapaľovali sviečky na vetvičkách a tzv. prskavky. V súčasnosti sa v závislosti od krajiny obliekajú trochu inak. Vianočný stromček zdobia čačky, cukríky, papierové ozdoby (ako predtým), strieborné a zlaté anjelské vlasy. Vo väčšine krajín zdobí stromček na Štedrý večer celá rodina spoločne. V krajinách ovplyvnených anglickými a americkými tradíciami sa stromček oblieka skôr.
Svetlá zohrávajú dôležitú úlohu aj na vianočnom stromčeku. Ich tradícia siaha až do 17. storočia, kedy im plnili úlohu sviečky. Elektrické lampy, ktoré používame dodnes , vynašiel v roku 1882 Edward Johanson, jeden z asistentov Thomasa Edisona.
V Taliansku sa vianočný stromček zdobí 8. decembra, na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Zdobia ho okrem svetoznámych čačky aj pozlátené šišky, malé bábiky a farebné vlajočky.
Príbeh Santa Clausa
Santa Clausa všetci poznáme ako rozprávkovú postavu bruchého deduška v červenej tunike, s obrovskou sivou bradou a vrecom plným darčekov. Santa Claus je však skutočná postava.
Narodil sa po dlhých modlitbách bohatých rodičov okolo roku 270 v meste Patara v Lýkii (dnes v Turecku). Od detstva sa vyznačoval nielen zbožnosťou, ale aj citlivosťou na ťažkú situáciu svojich blížnych. Po smrti svojich rodičov sa ochotne delil o svoje značné bohatstvo s tými, ktorí to potrebovali. Stal sa biskupom v Myre (dnes Demre) v Lýkii a získal si srdcia veriacich nielen pastoračnou horlivosťou, ale aj starostlivosťou.
Zázraky, ktoré vykonal, mu priniesli veľkú slávu.
Keď cisár Konštantín I. Veľký odsúdil troch mladíkov z Myry na smrť za menšie previnenia, sv. Mikuláš išiel osobne do Konštantínopolu požiadať o odpustenie pre svojich verných. Pri inej príležitosti svojimi modlitbami zachránil rybárov počas búrky. Preto je aj patrónom námorníkov a rybárov. Počas moru, ktorý zasiahol aj jeho časť, slúžil chorým s nasadením vlastného života. Legenda hovorí, že sv. Nicholas vzkriesil troch ľudí, ktorých hotelier zavraždil za to, že mu nedokázali zaplatiť. Existuje príbeh o troch nespravodlivo uväznených dôstojníkoch prepustených na jeho príhovor.
Jedna legenda hovorí, že muž, ktorý upadol do chudoby, sa rozhodol predať svoje tri dcéry do verejného domu. Keď sa to biskup dozvedel, vyhodil v noci komínom tri mešce peňazí. Padli do pančúch a topánok, ktoré dcéry položili ku krbu, aby ich vysušili. V niektorých krajinách je preto zvykom vystavovať ako darčeky topánky alebo ponožky.
Dnes, ak niekto nemá krb, Ježiško potichu strčí darčeky pod vankúš.
Svätý Mikuláš po mnohých rokoch požehnanej vlády zomrel 6. decembra 345 alebo 352. Jeho telo pochovali v Myre, odkiaľ ho o viac ako tisíc rokov neskôr previezli do Bari, talianskeho mesta v južnom Taliansku. Hrob bol umiestnený v bazilike postavenej na jeho počesť a vysvätenej pápežom Urbanom II.
Dobrota biskupa pretrvala v pamäti ľudí, o čom svedčí zvyk prezliekať sa za sv. Mikuláš a rozdávanie darčekov deťom.
Dnes je Santa Claus rozprávkovou postavičkou – milým tučným mužom s bielou bradou a červeným outfitom, ktorý žije v Laponsku. Počas Vianoc so skupinou škriatkov rozváža darčeky deťom na saniach ťahaných sobím záprahom.
V povedomí mnohých ľudí nahradil obraz biskupa a stal sa symbolom Vianoc.
V byzantskej tradícii je jeho ekvivalentom svätý Bazil, ktorý 1. januára obdarúva deti. Starý otec Frost a Snowflake sú populárne v Rusku a susedných krajinách.
V Poľsku sa sviatok svätého Mikuláša tradične oslavuje 6. decembra, ako spomienka na svätého Mikuláša – biskupa Mira. Ráno toho dňa deti, ktoré boli počas celého roka dobré, nachádzajú malé darčeky skryté pod vankúšom alebo v ponožke.